Dnia 13.06.2017 r.  o godzinie 5.15 pod opieką naszych wspaniałych wychowawczyń pani Edyty Godlewskiej i pani Basi Białej oraz nauczycieli pani Renaty Jaroszewicz i pani Marty Nazarko wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę „śladem tradycji kulinarnych na szlaku piastowskim Kruszwica-Gniezno-Poznań”.

Podróżowaliśmy bardzo komfortowym autokarem z biura podróży Biacomex. Czas umilała nam wspaniała pilotka – pani Kasia. W miłym towarzystwie kilkugodzinna podróż minęła bardzo szybko.

Dotarliśmy do Kruszwicy, gdzie pierwszym punktem naszego programu była Mysia Wieża. Jest to ceglana, ośmioboczna wieża gotycka o wysokości 32m. Stanowi ona pozostałość zamku zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego. Po schodach wspięliśmy się na sam szczyt. Mieliśmy w planach policzyć pokonywane stopnie, jednak nikomu to się nie udało. Prawdopodobnie istnieje taka możliwość, jednak dokona tego tylko ten, kto ani razu podczas wchodzenia nie spojrzy w dół. Dowiedzieliśmy się, że jest ich ok.120. Z góry podziwialiśmy wspaniałą panoramę miasta i malownicze jezioro Gopło. Wysłuchaliśmy legendy o Popielu – legendarnym władcy Polski, którego zjadły myszy. Nadal ukryte są  gdzieś w wieży i cały czas czekają na jakiegoś złego człowieka. Niektórych z nas przeraziła powyższa historia. Następnie pojechaliśmy do Kolegiaty św. Piotra i Pawła. Jest to jeden z lepiej zachowanych zabytków romańskich w Polsce, zbudowany na początku XII w.

Kolejnym punktem programu było miasto Gniezno, gdzie zwiedziliśmy Katedrę zbudowaną przez Mieszka I. Koronowano w niej pierwszych królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, a w późniejszych latach miały miejsce jeszcze 3 inne koronacje. Poznaliśmy tajemnice ukryte w podziemiach, podziwialiśmy słynne Drzwi Gnieźnieńskie                  z 1180 r., na których przedstawione są sceny z życia św. Wojciecha.

Po pełnym wrażeń i emocji dniu udaliśmy się do hotelu, który również okazał się pięknym obiektem i miło spędziliśmy w nim czas.

Następnego dnia, punktualnie o 6.45 spotkaliśmy się na śniadaniu, po którym wyjechaliśmy do Poznania. Tam zwiedziliśmy jeden z najstarszych kościołów polskich – Archikatedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, położoną na wyspie Ostrów Tumski. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I. Około godz.12.00 byliśmy na Starym Rynku, gdzie wypatrywaliśmy koziołków, które w samo południe wychodzą ze środkowej wieżyczki poznańskiego ratusza i trykają się rogami. Poznaliśmy ich historię.

Ostatni punkt programu wycieczki stanowiło Żywe Muzeum Rogala Świętomarcińskiego. Usłyszeliśmy legendę o powstaniu rogali oraz uczestniczyliśmy w ich przygotowaniu. Ponadto zapoznaliśmy się ze składnikami i recepturą rogali oraz mieliśmy możliwość ich spróbowania. Przy użyciu tradycyjnych narzędzi cukierniczych pomagaliśmy Rogalowemu Mistrzowi, za co każdy z nas otrzymał Certyfikat Czeladniczy. Dowiedzieliśmy się, że Poznańskie Rogale Świętomarcińskie to nazwa wyjątkowych, szlachetnych rogali                 z nadzieniem z białego maku. Od 150 lat są one najważniejszym poznańskim, słodkim przysmakiem. Mogą powstawać tylko w Wielkopolsce i to według ściśle określonej receptury. Rogale te mają niepowtarzalny i wyjątkowy smak.

Niestety, co dobre szybko się kończy i nadszedł czas powrotu do domu. Wycieczka była bardzo interesująca i na pewno długo pozostanie w naszej pamięci.

Dziękujemy naszym kochanym paniom za wspaniałą organizację i troskliwą opiekę podczas wycieczki. Z niecierpliwością czekamy na następny wspólny wyjazd.

GALERIA

Iga Kućmierowska kl. IVc