Świetlica szkolna Kaskada wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesności oraz potrzebom dnia dzisiejszego. XXI wiek mimo ogromnego postępu technologiczno-informatycznego i ułatwień z niego wynikających, niesie za sobą także wiele zagrożeń, w tym uzależnienia od komputerów, telefonów komórkowych, tabletów oraz pozostałych sprzętów elektronicznych, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Dzieci są bardzo narażone na tego typu uzależnienia, gdyż Internet i szeroko rozumiana elektronika jest nieodłącznym elementem ich codzienności, zarówno szkolnej, jak i pozaszkolnej.

W związku z powyższym w dniach 5-9 marca 2018 r. w świetlicy Kaskada II trwał Tydzień Profilaktyki, w ramach którego odbywały się prelekcje i pogadanki z dziećmi o tematyce antyuzależnieniowej w kontekście nadmiernego i niewłaściwego korzystania z Internetu, komputerów, tabletów oraz  innych sprzętów elektronicznych.

W ramach podjętych działań nakreślano dzieciom negatywne aspekty używania elektroniki na ich rozwój poznawczy oraz społeczny, a także wskazywano alternatywne formy odpoczynku i zabawy. Starano się uświadomić dzieciom, jakie skutki niesie zbyt częste używanie komputerów czy telefonów komórkowych, oraz jak poznać, że ktoś jest już uzależniony i potrzebuje pomocy.

Poprzez dyskusję dzieci wymieniały się pomysłami na aktywne spędzanie czasu, ale oczywiście bez wykorzystania elektroniki. Jak się okazuje, ich głowy są pełne fantastycznych koncepcji, które do dobrej zabawy wcale nie wymagają gadżetów współczesności, a jedynie obecności drugiej osoby.

Zwieńczeniem realizowanego projektu był konkurs plastyczny „Dzieci bez sieci”. Napłynęło wiele prac przedstawiających dowolną interpretację powyższego tematu. Po raz kolejny nasi uczniowie zaprezentowali swoją twórczość i pomysłowość na najwyższym poziomie.

W konkursie wyróżniono następujące prace:

I miejsce – Gabriela Mioduszewska (I c)

II miejsce – Martyna Łuniewska (II d)

III miejsce – Oliwia Święcka (II d)

Wyróżnienie – Szymon Gosk (II d)

Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy, a na wystawę prac zapraszamy serdecznie do świetlicy szkolnej Kaskada II (s. 83).

Realizacja Tygodnia Profilaktyki oraz wszystkie działania w ramach tego tygodnia podjęte przez wychowawców świetlicy Kaskada II byłaby niemożliwa, a przynajmniej utrudniona, gdyby nie wsparcie pedagog Renaty Sakowicz oraz  Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie Jarosława Siekierko – serdecznie dziękujemy.

Ewelina Czajkowska

Katarzyna Dygan